Czy samochodowy lakier w sprayu można nakładać samodzielnie?

Czy samochodowy lakier w sprayu można nakładać samodzielnie?

Poprawki lakiernicze potrzebne mogą być nawet w przypadku nowszych aut, wystarczy bowiem mniejsza ostrożność na parkingu, właściciela lub innego kierowcy, by doszło do pojawienia się rys. Powszechne są też ubytki w lakierze powodowane między innymi przez pryskające spod kół kamyczki czy ostre drobiny piasku. Czy za każdym razem, gdy dojdzie do pojawienia się takich defektów, trzeba odwiedzać zakład lakiernika? Na szczęście nie. Wielu posiadaczy aut decyduje się na samodzielną korektę lakieru. Czy preparat w sprayu będzie odpowiednim rozwiązaniem? Sprawdź!

Różne sposoby malowania

Jak nietrudno się domyślić, samochody w profesjonalnych warsztatach maluje się różnymi sposobami, zarówno jeśli chodzi o poprawki w określonych miejscach, jak i całościową zmianę koloru czy odnowienie powłoki lakierniczej. Specjaliści zwykle jednak wykorzystują pistolety z dyszami pozwalającymi na precyzyjne, a jednocześnie równomierne malowanie. Mało który kierowca posiada taki sprzęt w domu, znacznie lepszym wyjściem jest sięgnięcie po lakier w sprayu, zwłaszcza że w domowych warunkach wykonuje się tylko poprawki lakiernicze. Preparat w aerozolu sprawdzi się nawet w przypadku większych obszarów, jak całe drzwi po stłuczce czy nadkola i progi, czyli miejsca zwykle atakowane przez korozję.

Odpowiedni sposób działania

Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by drobniejsze poprawki lakiernicze wykonywać samodzielnie, szczególnie w przypadku starszych i tańszych aut — wówczas wizyta w zakładzie, która prawie zawsze generuje spore koszty, może okazać się nieopłacalna. Wystarczy jedynie odrobina precyzji, a także wiedza, jak stosować tego rodzaju produkty. Oczywiście bardzo ważne jest też postawienie na wyrób odpowiednio wysokiej jakości, tylko taki bowiem zapewni równomierną warstwę, nieodróżniającą się od reszty karoserii, oraz będzie łatwy w aplikacji. Co więcej, wielu posiadaczy aut bardzo lubi samodzielnie się nimi zajmować i dopieszczać ich wygląd, nakładając na przykład baranek samochodowy na podwozie czy polerując karoserię w celu nadania jej pięknego połysku.

Zrób to sam

Usługi lakierników samochodowych dużo kosztują —  w porównaniu do nich koszt puszki lakieru jest śmiesznie mały, a jego nałożenie jest prostsze niż się wydaje. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie warunki (wysoka temperatura i niska wilgotność otoczenia, a także dobra wentylacja) i dobrze wstrząsnąć puszką. Istotne jest też to, by aplikować preparat z odpowiedniej odległości — informacje takie można znaleźć na opakowaniu.