Czym jest i kiedy opłaca się cło importowe?

Czym jest i kiedy opłaca się cło importowe?

Szykując się do sprowadzenia jakichś towarów z zagranicy, trzeba przygotować się do dopełnienia pewnych formalności. W określonych warunkach należy jeszcze opłacić cło importowe. Czym ono jednak jest? Kiedy się je płaci? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania – ten artykuł powstał m.in. z myślą o Tobie. Przeczytaj go już teraz!

Czym jest cło importowe i kiedy się je płaci?

To rodzaj opłaty, jaką trzeba ponieść przy sprowadzaniu produktów z zagranicy, a dokładniej ujmując – spoza państw Unii Europejskiej, więc np. Chin. Cło importowe dotyczy zarówno firm, jak i osób prywatnych. W tym drugim przypadku jednak konieczność ponoszenia ww. daniny obowiązuje w dwóch przypadkach:

  • gdy wartość sprowadzanych produktów przekracza 150 euro,
  • jeśli w paczce znajdują się alkohol, tytoń (lub wyroby z niego) lub perfumy i wody toaletowe.

Wysokość tego podatku zależy od rodzaju przywożonego produktu i wyrażana jest procentowo. Duże znaczenie ma też kierunek, z którego pochodzi – inne cło importowe będzie dla Chin, UK i dla USA.

Dlaczego stosuje się cła importowe?

Opłatę tę stosuje się w celu ochrony rynku wewnętrznego – w tym przypadku zarówno krajowego, jak i unijnego, przed zalaniem towarami tańszymi od odpowiedników produkowanych w granicach danego państwa i UE. Naturalnie – nie tylko cło importowe służy zabezpieczeniu rynku wewnętrznego Unii czy np. Polski, ale i szereg norm, jakie muszą spełniać konkretne produkty – szczególnie te, które mają trafić do obrotu. Tyczy się to m.in. artykułów spożywczych oraz farmaceutyków, elektroniki i wszystkich innych.

Opłata cła i inne formalności – o czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć, że podatek ten nie jest jedynym, jaki importerzy muszą opłacić. Często jeszcze należy pokryć VAT (dla Chin to zazwyczaj 23%), a także dopilnować innych formalności. Nie trzeba jednak samemu o nie dbać. Jeśli importujesz towary spoza UE – skorzystaj z pomocy agencji celnej, specjalizującej się w takich zadaniach.