Gdzie sprawdzić, czy będzie burza?

Przed wyjściem na spacer lub na wycieczkę w góry należy sprawdzić prognozę pogody. W ostatnim czasie gwałtowne zjawiska atmosferyczne dają się we znaki na terenie całego kraju. Wichury i intensywne opady deszczu są zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Przeczytaj, czym jest monitoring burz i jak z niego korzystać w praktyce.

Monitoring burz – mapy

Dzięki rozwojowi technologii istnieje możliwość wykrywania wyładowań na danym obszarze. Meteorolodzy mają do dyspozycji nowoczesne detektory, które badają burze w Polsce. Urządzenia te wysyłają fale o określonej częstotliwości i uzyskują w odpowiedzi dane o:

  • lokalizacji,
  • skali,
  • kierunku,

występowania zjawiska atmosferycznego. Informacje te są automatycznie nanoszone na specjalne mapy, które są dostępne online. Na stronie internetowej widoczne są aktualizacje, które zaciągane są do systemu co około 10 minut. Rozkład wyładowań doziemnych w terenie jest odzwierciedlony na mapce konturowej. Twórcy serwisu oznaczają kolorami sposób przemieszczania się piorunów w przestrzeni. To bardzo intuicyjna forma prezentowania dynamiki zdarzenia w danym miejscu.

Burze w Polsce na mapach online

Osoby śledzące internetowe mapy burz mają możliwość przewidywania zagrożeń. Dzięki temu mogą podejmować decyzje o swojej aktywności na dworze pod kątem ryzyka, jakie wiąże się z nawałnicami. Monitoring meteorologiczny jest przydatny dla różnych grup zawodowych np. rolników czy pracowników budowy. Wyładowania atmosferyczne w Polsce często przybierają na sile w okresie wiosennym i letnim.