Gdzie sprawdzić, czy będzie burza?

Przed wyjściem na spacer lub na wycieczkę w góry należy sprawdzić prognozę pogody. W ostatnim czasie gwałtowne zjawiska atmosferyczne dają się we znaki na terenie całego kraju. Wichury i intensywne opady deszczu są zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Przeczytaj, czym jest monitoring burz i jak z niego korzystać w praktyce.
Przeczytaj również: IbcsTiger – automatyczna identyfikacja towarów i wiele więcej!
Monitoring burz - mapy
Dzięki rozwojowi technologii istnieje możliwość wykrywania wyładowań na danym obszarze. Meteorolodzy mają do dyspozycji nowoczesne detektory, które badają burze w Polsce. Urządzenia te wysyłają fale o określonej częstotliwości i uzyskują w odpowiedzi dane o:
Przeczytaj również: Automatyczna identyfikacja towarów na magazynie – kiedy warto na nią postawić?
- lokalizacji,
- skali,
- kierunku,
występowania zjawiska atmosferycznego. Informacje te są automatycznie nanoszone na specjalne mapy, które są dostępne online. Na stronie internetowej widoczne są aktualizacje, które zaciągane są do systemu co około 10 minut. Rozkład wyładowań doziemnych w terenie jest odzwierciedlony na mapce konturowej. Twórcy serwisu oznaczają kolorami sposób przemieszczania się piorunów w przestrzeni. To bardzo intuicyjna forma prezentowania dynamiki zdarzenia w danym miejscu.
Przeczytaj również: Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji pasów napędowych?
Burze w Polsce na mapach online
Osoby śledzące internetowe mapy burz mają możliwość przewidywania zagrożeń. Dzięki temu mogą podejmować decyzje o swojej aktywności na dworze pod kątem ryzyka, jakie wiąże się z nawałnicami. Monitoring meteorologiczny jest przydatny dla różnych grup zawodowych np. rolników czy pracowników budowy. Wyładowania atmosferyczne w Polsce często przybierają na sile w okresie wiosennym i letnim.
Polecane artykuły

Jak separator drogowy betonowy wpływa na efektywność zarządzania ruchem?
Betonowe elementy drogowe odgrywają istotną rolę w infrastrukturze, wpływając na bezpieczeństwo oraz efektywność zarządzania ruchem. Poprawiają organizację ruchu, redukują wypadki i zwiększają płynność transportu. Stosowane w różnych warunkach drogowych, oddziałują na zachowania kierowców, co czyni

Dlaczego regeneracja pompowtrysków jest korzystna dla środowiska?
Regeneracja pompowtrysków to proces korzystny nie tylko dla silników, ale również dla środowiska. Znacząco zmniejsza emisję szkodliwych substancji, co ma kluczowe znaczenie w obliczu rosnących problemów ekologicznych. W artykule omówimy wpływ tego zabiegu na redukcję zanieczyszczeń oraz inne pozytyw