Jak aplikować samochodowy lakier w sprayu?

Lakierowanie samochodu to zadanie łatwiejsze niż może się wydawać. Z powodzeniem można je wykonać samodzielnie, unikając korzystania z pomocy fachowców, którzy zwykle sporo sobie liczą za takie usługi. Oczywiście jednak dużo łatwiej jest polakierować niewielkie fragmenty karoserii, po renowacji, niż pomalować całe auto. Tajemnica tkwi w dobraniu odpowiedniego preparatu, a najlepszy będzie spray. Sprawdź, jak go używać.

Wygoda aplikacji

Jeśli ktoś nigdy dotąd nie miał okazji wykonywać takiego zadania i myślał, że jest to trudne, szybko przekona się, że był w błędzie  — gdy tylko sięgnie po lakier w sprayu . Producenci tego rodzaju artykułów na różne sposoby upraszczają bowiem ich użytkowanie. Podstawowym z nich jest dokładna instrukcja. Duże znaczenie ma też umieszczanie w opakowaniach kulek, które przy potrząsaniu wydają dźwięk. Jest to ułatwienie, kiedy bowiem obie kulki są słyszalne, jest to znak, że potrząsa się puszką na tyle dobrze, iż uda się dobrze wymieszać preparat, co zapewnia równomierną powłokę o pożądanym odcieniu.

Lakier w sprayu —  jak stosować?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do lakierowania. Musi być ona oczywiście pozbawiona wszelkich zabrudzeń, a także resztek starego lakieru. Niezbędne jest także zabezpieczenie folią elementów, które nie będą malowane, na czele z oknami. Puszkę należy trzymać pionowo, w odległości 20-25 cm od powierzchni i aplikować spray krzyżowo.

Duże znaczenie mają też warunki, w jakich wykonuje się tę czynność. Pożądana jest dość wysoka temperatura, ale nie można nakładać lakieru w pełnym słońcu. Niewskazana jest też wilgotność otoczenia. Kiedy zaś chce się zabieg ten wykonać w pomieszczeniu, trzeba zadbać o jego dobrą wentylację.

Świetny efekt

Samodzielnie wykonując poprawki lakiernicze można osiągnąć efekt nie gorszy niż w zakładzie, a sporo zaoszczędzić. Warto też przy okazji zadbać o swoje auto na inne sposoby, na przykład położyć baranek samochodowy na podwozie i progi, czyli części pojazdu mocno narażone na uszkodzenia ze strony pryskającego żwiru, kamieni, ale też soli drogowej i wilgoci. Dobrze zadbany pojazd zachowa świetny wygląd długi czas.