Mapy burz

Coraz częściej w Polsce występują gwałtowne burze. Aby uniknąć ich nieprzyjemnych skutków, warto je monitorować online. Dane o sile i lokalizacji wyładowań wykrywane są przez radar burzowy i przesyłane do systemu. Informacje poddaje się obróbce cyfrowej i prezentuje graficznie. Przeczytaj, jak to działa!

Mapy burz – jak powstają?

Łowcy zjawisk atmosferycznych chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat pogody. Najczęściej robią to za pośrednictwem stron internetowych. Na nich zamieszczane są aktualne mapy burz. Są one tworzone na podstawie sygnałów zbieranych w terenie przez specjalne detektory. Badają one skalę i kierunek przemieszczania się wyładowań doziemnych. Urządzenia umieszczane są na samochodach, którymi meteorolodzy przemieszczają się po kraju. W ten sposób tropią pioruny i przesyłają alerty o zagrożeniach w danej lokalizacji. Dzięki tym informacjom użytkownicy informowani są na bieżąco o sytuacji np. w miejscu zamieszkania lub pracy.

Jak czytać mapy burz?

Na stronach z prognozami pogody można dowiedzieć się, gdzie aktualnie występują burze w Polsce. Tego typu zjawiska są obserwowane przez meteorologów. Śledzą oni sygnały dostarczane przez radary burzowe. Wysyłają one fale np. do chmur, od których się odbijają i trafiają do systemu komputerowego w postaci danych cyfrowych. Ilość i moc wyładowań jest nanoszona na mapy burz. Aby ułatwić ich interpretację, stosowane są intuicyjne symbole graficzne i animacje. Prezentują one:

  • kierunek przemieszczania się frontów burzowych,
  • częstotliwość i siłę piorunów,
  • opady deszczu lub gradu.

Dodatkowym uzupełnieniem, które pomaga w czytaniu mapki, jest sugestywna skala kolorów. Intuicyjnie czerwone barwy sygnalizują nasilone, a niebieskie – słabe błyskawice.

Kiedy warto korzystać z mapek z burzami?

Najważniejszą przesłanką, która skłania do monitorowania, gdzie występują wyładowania – jest bezpieczeństwo. Chodzi o możliwość zapobiegania wypadkom spowodowanym przez np. porażenie elektryczne lub przygniecenie drzewem. Dlatego warto sprawdzać wskazania detektorów i radarów widoczne na mapkach pogodowych online.